Kokoomuksella lämminhenkinen juhla

Juhlan päätteeksi muistettiin yhdistykselle tärkeitä henkilöitä joko ansiomerkein tai numeroiduin historiikein. Kuvassa Kauko Salmi, Virpy Vainio, Eira Koskinen, Seija Seppänen, puheenjohtaja Kauko Koskinen ja Esko Karjalainen sekä juhlapuhujana toiminut Ben Zyskowicz. KUVA TEIJA LOPONEN

Nuorten esitykset olivat pääosassa Pukinmäen Kokoomuksen viettäessä 60-vuotisjuhliaan Pukinmäkitalolla.

Juhlapäivän aamu oli aloitettu laskemalla seppele seuran perustajajäsenien Aarne ja Anna-Liisa Laitakarin haudalle.
Itse juhlassa yhdistyksen elossa olevia aktiiveja muistettiin puheissa sekä ansiomerkein tai jakamalla heille numeroidut kappaleet Timo Huotisen tekemästä historiikistä.
Pukinmäen Taidetalo halusi antaa toimintaansa tukeneelle yhdistykselle sikermän nuorten taitavia esityksiä. Myös Pohjois-Helsingin Musiikkiopiston nuoret sekä Lauluveljien vahvistettu kvartetti esiintyivät ennen juhlapuhujana toiminutta kansanedustaja Ben Zyskowiczia. Helsingin Kokoomuksen tervehdyksen toi piirihallituksen jäsen Joona Haavisto.

Zyskowitzin poliittinen katsaus käsitteli niin epävakaata maailmantilannetta kuin Suomen taloutta. Oppositiopuolueet saivat kuulla kunniansa kun huhtivaalit ovat lähestymässä.
Kansanedustaja viihdytti yleisöä kahdella vitsillä, joista toisessa hän käytti mainiosti hyväksi Laulumiesten osaamista. Nämä pääsivät laulamaan pätkiä lauluista, joilla eräässä tilaisuudessa esiintynyt laulaja oli pitkittänyt ohjelmaansa estäen Beniä pääsemään puhumaan aikataulun mukaisesti. Lopulta joku kuulija oli vastannut itseään säestäneen laulajan toistamaan ”Mitä haluatte minun soittavan seuraavaksi?” kysymykseen: Soita taksi!

Teija Loponen

Edellinen artikkeliPukinmäen Siwa ryöstettiin taas
Seuraava artikkeli5 vinkkiä masennuksen hoitoon