Stadiluotsi vieraili Pukinmäessä

Pukinmäen kartano tarjosi jälleen kerran perinteisen tunnelmalliset puitteet arkiselle yhdistys-toiminnalle.
Syksy on yhdistyselämässä sääntömääräisten kokousten aikaa. Pukinmäki-seura sai kartanolla pidettyyn syyskokoukseen marraskuun lopulla vieraakseen koillisen uuden stadiluotsin Kirsti Kallansalon. Paikalla oli lumesta, jalkakäytävien liukkaudesta ja pakkassäästä huolimatta toistakymmentä seuran jäsentä. Kahvipöytä oli katettu kirjaimellisesti koreaksi, ja varmaan tarjoilu osaltaan siivittikin vilkasta ajatustenvaihtoa. Toukokuussa tehtävässään aloittanut stadiluotsi kertoi työstään ja koko toimintamuodon tavoitteista sekä tenttasi pukinmäkeläisiä heidän käsityksistään, toiveistaan ja näkemyksistään paikkakunnan kehittämiseksi. Sääntömääräiset asiat hoidettiin ripeästi. Hallitus oli ajoissa valmistellut toimintasuunnitelman ja talousarvion, jotka molemmat hyväksyttiin pitemmittä puheitta. Kotiseutuyhdistys on tulevana vuonna jo 45-vuotias. Luvassa on paljonkin tuttua: muun muassa kartanon tilojen vuokrausta, viljelypalstojen hoitoa, keväällä ainakin Pukinmäki-päivät ja syksyllä rastitapahtu-ma. Kaavoituskysymyksiä seurataan muutenkin kuin katseella. Jäsenmaksut pysyvät ennallaan. Puheenjohtajana jatkaa Seppo Hölttä. Lisäksi hallitukseen valittiin Ritva Borodavkin, Elisa Gylling, Kauko Koskinen, Mauri Rantanen (uusi), Milka Reinimaa, Kauko Salmi, Tero Tuomisto ja Reijo Vuorento (uusi). Toiminnantarkastajaksi valittiin Eija Simpura (uusi), ja varalla jatkaa Kari Vainio. Tehtävistä pois siirtyville Lasse Rekolalle ja Marjukka Hautaselle lausuttiin kiitokset heidän antamastaan panoksesta, ja uudet toivotettiin tervetulleiksi vastuullisiin tehtäviinsä. TT

Puheenjohtaja Seppo Hölttä stadiluotsi Kirsti Kallansalolle kiitoksena ja tervehdyksenä seuran tuoreet historiajulkaisut.