Pihlajamäen ostoskeskuksen edustalle nostetaan vuosittain joulukuusi. Niin tapahtui viime lauantainakin. Vuonna 2022 joulukuusi valoineen haukuttiin niin rumaksi, että se päätyi moniin lehtiin ja lopulta lyhytelokuvan tähdeksi.

Pihlajamäen kirkossa nähtiin viime viikonloppuna Maarit Lallin lyhytelokuva Pastori ja ruma joulukuusi. Paljon näkyvyyttä saanut uutinen rumaksi haukutusta joulukuusesta osui myös käsikirjoittaja ja ohjaaja Maarit Lallin silmiin ja hän inspiroitui tarinasta kovasti.
Tarinassa pienen lähiöseurakunnan uusi pastori huomaa lähiöläisten voivan huonosti räntäisessä suomalaisessa joulumaisemassa. Hän päättää piristää asukkaita, hankkia alueen korkeimman joulukuusen ostoskeskuksen aukiolle ja värvätä asukkaat yhdessä koristelemaan sitä. Joulukuusi on vino eivätkä jouluvalotkaan asetu siihen kunnolla. Seurakuntasihteeri ei ole ihan varma uuden pastorin innokkaista piristystoimista ja koettaa parhaansa mukaan pitää tätä maanpinnalla.
29-minuuttinen lyhytelokuva kuvattiin Pihlajamäen sijaan Munkkivuoren kirkon ja ostoskeskuksen tuntumassa. Sinne tilattiin ruma kuusi ja itse elokuva kuvattiin taloudellisista syistä seitsemässä päivässä kymmenen sijaan.
Tositarina takana
Pihlajamäen joulukuusen takana on nyt jo eläköitynyt rovasti Jukka Holopainen, joka on hoitanut kuusen pystytyksen vuosittain Lions Club Pihlajamäen jäsenten kanssa. Kuusen on hankkinut seurakunta ja sähköt valoihin tarjonnut viereinen S-market. Koristeita ovat tehneet lähipäiväkotien lapset ja vapaaehtoiset ihmiset. Muutaman vuoden takainen kuusi oli vähän rujo muodoltaan ja kun nostinta ei saatu, tulivat kuusen valotkin aseteltua vähän sinnepäin. Kuusesta nousi melkoinen häly. Holopainen ajatteli poistaa kuusen, mutta kun kannustaviakin viestejä tuli se sai jäädä. Siitä todettiin, että vähän rujo kuusi sopii tänne. Eivät kaikki asukkaatkaan niin viimeisen päälle ole. Siitä, että tähti oli vähän vinossa todettiin, että ei kukaan jaksa aina loistaa. Vähän väsynyt saa olla. Lopulta viereiseltä työmaalta tarjouduttiin tuomaan nosturi ja niin kuusi saatiin suoritettua ja valot sekä koristeet kauniimmin kuuseen. Kuusesta käytiin myös nimikilpailu ja voittajaksi valikoitui nimi Rauha. TL
