
Helsingissä pelataan tänä lauantaina 8.11. poikkeuksellisen kovatasoista lentopalloa, kun miesten 1-sarjajoukkue Puma-Volley M1 saa Suomen Cupin 2. kierroksella vastaansa Mestaruusliigaa pelaavan TUTO Volleyn Turusta. Ottelu pelataan Lehto-areenalla Tapulikaupungissa ja se alkaa kello 19.15.
TUTO Volley on Pumalle tuttu vastus, sillä joukkueet kohtasivat myös vuosi sitten cupin 2. toisella kierroksella. Mestaruusliigan kausi alkoi vasta pari viikkoa sitten, ja ottelutahti on tiukka. TUTO Volley on ehtinyt pelaamaan neljä ottelua, mutta pistetili on vielä avaamatta, ja joukkue sarjassa viimeisenä. Erävoittojakin on vasta kaksi. Ammattilaisjoukkueen ja 1-sarjan ero on toki paperilla selvä, mutta cupissa voi aina tulla yllätyksiä.
Puma on 1-sarjassa voittanut molemmat kotipelinsä, ja viime sunnuntaina avautui voittotili myös vieraissa. Puma voitti silloin sarjan nousijajoukkueen Isku-Veikot Valkeakoskella varsin ehyellä esityksellä 3-1 ja on nyt sarjassa seitsemäntenä.