Valitaan paikallinen valtuutettu, Koillisen ehdokkaita

Vaalit lähestyvät. Arkistokuva

Koillis-Helsingin Lähitieto –lehti antaa perinteiseen tapaan ilmestymisalueemme (Hki 00700-00790) ehdokkaille mahdollisuuden esittäytyä lukijoillemme. Ehdokkaiden vastauksia julkaistaan saapumisjärjestyksessä seuraavissa lehdissä. Mikäli kaikki vastaukset eivät mahdu paperilehtiin, julkaistaan viimeisimpänä tulleet vain kotisivuillamme.

Kysymykset ehdokkaille: 1. Nimi, puolue, asuinkaupunginosa 2. Miksi sinä olisit hyvä kaupunginvaltuutettu? 3. Mitä Koillis-Helsinkiä koskevia asioita haluaisit edistää valtuutettuna? Vastausten yhteispituus saa olla max 1000 merkkiä. Vastaukseen toivotaan myös valokuva, joka voi olla vaikkapa matkapuhelimella otettu. Lähetettyjä kuvia on toimituksella oikeus rajata/käsitellä. Teksti ja kuva lähetetään osoitteeseen teija.loponen@lahitieto.fi

Ilona Törmikoski SDP Alppikylä

Osaaminen, kaupunkilaisen äänen kuuluminen ja yhdenvertaisuus palveluita rakennettaessa ovat minulle tärkeitä arvoja niin omassa suunnittelutyössä kuin päätöksenteossakin. Jaosto ja järjestötyön kautta olen päässyt keskustelemaan kaupunkilaisten kanssa arjen palveluiden parantamisesta ja vaikuttamaan Helsingin rakennetun ympäristön kehitykseen. Työni rakennukset ja yleiset alueet jaostossa on ollut erityisen mielekästä.

Paljon uudistuksista keskittyy Malmin aseman ympärille, siihen tulee Helsingin pohjoinen keskuskaupunginosa. Malmin uusi koulu laajennetaan kirkkoa vastapäätä, Malmin maauimala uimahallin yhteyteen. Liikenneyhteydet parantunevat ja Malmin lentokentän infran kunnostustyöt ovat alkaneet. Vihreää valoa on saanut pikaratikkareitti Jakomäkeen asti, josta olen todella iloinen. Lisäisin resursseja hoitoon pääsyyn ja nuoriso- ja vapaa-ajan toimintamahdollisuuksia, luokkakokojen pienentäminen edistäisi oppimista. Edistäisin kohtuuhintaista asumista.

Riikka Dahlman SDP Tapaninvainio

Helsinki tarvitsee päätöksentekijöitä, jotka kuuntelevat, välittävät ja toimivat. Olen sitoutunut rakentamaan oikeudenmukaista, kestävää ja elinvoimaista Helsinkiä. Kokemukseni ja arvoni – yhdenvertaisuus, hyvinvointi ja turvallinen arki – ohjaavat päätöksentekoani. Haluan vahvistaa palveluita, kehittää kaupunkia asukaslähtöisesti ja varmistaa, että Helsinki on hyvä paikka elää kaikille.

Alueen asukkaiden hyvinvoinnin kannalta on olennaista varmistaa terveys-, sosiaali- ja koulutuspalveluiden saatavuus ja laatu. Sujuva liikenne ja toimiva infrastruktuuri ovat keskeisiä alueen vetovoimaisuuden ja asukkaiden arjen sujuvuuden kannalta. Asukkaiden hyvinvoinnin ja viihtyisyyden kannalta on tärkeää säilyttää ja kehittää viheralueita sekä ulkoilumahdollisuuksia. Koillis-Helsingin asuinalueiden kehittämisessä on tärkeää huomioida sekä uusien asuinrakennusten rakentaminen että olemassa olevien alueiden täydennysrakentaminen.

Tiina Sandberg Asukkaiden ääni Puistola

Olisin hyvä valtuutettu siksi, että minulla on selkeä päämäärä ja osaamista. Haluan seuraavan valtuustokauden aikana löytää uusia ratkaisuja Hekan johtamisen ja talouden ongelmiin. Tyhjät asunnot on vuokrattava, kaupungin on osallistuttava yhtiön kuluihin ja sisäiset siirrot on saatava toimimaan. Laajemminkin asumiskysymykset kiinnostavat. Tontinvuokrat pitää jatkossa määritellä koko kaupungin osalta säännöllisesti valtuustossa samaan tapaan kuin Tukholmassa. Yhteisörakentaminen on mahdollistettava.

Koillisessa on pidettävä kiinni terveydenhuollon rakenteesta. Kaikkia palveluita ei voida keskittää jättiyksiköihin. Sama koskee myös kouluja ja päiväkoteja. Suurin ei aina ole kaunein ja moni pieni palvelu toimii mainiosti. Malmin kentän alueella tulee säilyttää se luonto, mikä suinkin pystytään. Päätös kentän rakentamisesta täyteen oli väärä. Uuden arkipäiväkortin käyttö myös Jakomäen uimahallissa on mahdollistettava.

Terhi Peltokorpi Keskusta Suutarila

Olen toiminut 24 vuotta kaupunginvaltuutettuna. Minua pidetään yhteistyökykyisenä, aktiivisena, nopeasti asiat haltuun ottavana ja erilaisia ihmisiä arvostavana valtuutettuna. Hoidan vastuullisesti luottamustoimeni, perehdyn asioihin ja osallistun aktiivisesti kokouksiin. Minulla on hyvät suhteet eri puolueiden valtuutettuihin, keskeisiin virkamiehiin ja moniin kansanedustajiin. Tämä kaikki auttaa erilaisten asioiden eteenpäinviemisessä.

Lupaan nostaa valtuustossa esille Koillis-Helsingissä asuvien ihmisten toiveita ja ajatuksia. Puolustan alueemme asukkaiden oikeutta lähipalveluihin, kuten hyviin sosiaali- ja terveyspalveluihin, päiväkoteihin, kouluihin ja liikunta- ja kirjastopalveluihin. Haluan edistää lasten ja nuorten hyvinvointia, ennaltaehkäisevien palveluiden vahvistamista ja ikääntyneiden turvallista arkea. Puolustan lähiluonnon säilyttämistä. Haluan parantaa ihmisten mahdollisuuksia vaikuttaa omaa arkeaan ja lähiympäristöään koskevaan päätöksentekoon.

Anna Karhumaa Keskusta Alppikylä

Olen asunut pitkään Alppikylässä ja erittäin sitoutunut kehittämään Koillis-Helsinkiä yhä viihtyisämmäksi alueeksi, jonka palvelut ovat kunnossa ja jossa todella halutaan asua. Sydämeni sykkii Koilliselle, olen valtuustosalissa ja kulttuuri-ja vapaa-aikalautakunnan kokouksissa pitänyt sen asioita esillä. Toimin asukasyhdistys Pro Alppikylä ry:n puheenjohtajana, ja olen aikaansaava ja toimeenpaneva ihminen: yhden lämpövoimalahankkeen olemme jo saaneet yhdessä torpattua.

Haluaisin edistää erityisesti Koillis-Helsingin lasten ja nuorten hyvinvoinnin ja oppimisen asioita. Turvata hyvät resurssit lähikouluihin, nuorisotyöhön ja harrastustoimintaan. En ole Malmin kentän rakentamisen kannalla, ja vastustan sitä viimeiseen saakka. Lupaan edistää Malmin ankeassa kunnossa olevan aseman ja keskustan korjausrakentamista ja terveysasemien säilymistä alueella, mikäli se mahdollista on. Koillis-Helsingissä tarvitaan hyviä lähipalveluita. Haluan edistää ennaltaehkäiseviä palveluita ja varhaista puuttumista: vanhusten kotiin tuotavat palvelut, nuorten mielenterveyshaasteet ja perheiden tarpeet.

Samira Koistinen SDP Pihlajamäki

Olisin hyvä valtuutettu, koska neljännen polven stadilaisena tunnen myös Helsingin historiaa. Olen Idearikas, reipas, kuunteleva ja yhteistyökykyinen. Teen sen minkä lupaan.

30 vuotta koillisessa kasvaneena ja eläneenä minulle ja perheelleni on tärkeintä ollut lähipalvelut ja luonto. Haluan edistää, että Latokartanon peruspiirin palvelut säilyvät ja kehittyvät. Pihlajamäen terveyskeskusta ei saa lopettaa, se on aidosti saavutettavissa ja palvelee laadukkaasti. Päiväkotien tarjottava laadukasta ja turvallista varhaiskasvatusta monessa toimipisteessä. Alueen kouluihin saatava lisää henkilökuntaa ja luokkakokoja pienettävä. Viikin kirjastossa täytyy jatkossakin saada asiakaspalvelua kirjastonhoitajilta. Alueiden yhteisötalot on säilytettävä. Kaupungin on tarjottava maksuttomia vapaa-ajan palveluja. Leikkipuistot on jatkossakin säilytettävä toiminnassa ympäri vuoden. Haluan, että lapset ja nuoret saavat siellä seuraavinakin kesinä lämpimän ruuan.

Anna Alaraappana Keskusta Viikki

Voisin kuvailla itseäni avoimena ja ennakkoluulottomana ihmisenä, joka haluaa tehdä yhteistyötä eri tahojen kanssa. Vaikka minulla on vahvat mielipiteet, parhaisiin lopputuloksiin päästään neuvottelemalla. Se vaatii kykyä perustella, mutta ennen kaikkea kuunnella muita ihmisiä. Tämän takia olisin hyvä kaupunginvaltuutettu. Haluan edistää rakentavaa keskustelukulttuuria, enkä huutokilpailua.

Viikin vehreys täytyy säilyttää, sillä se luo hyvinvointia kaupunkilaisille. Vaikka Helsingillä on paineita rakentaa paljon asuntoja, on kohtuus ja lähiluonto säilytettävä. Tutkitusti lähiluonto edistää ihmisten hyvinvointia, joten ei ole järkeä rakentaa pelkkiä kolkkoja betoniviidakoita. Koillishelsinkiläisten lähipalvelut täytyy säilyttää, esimerkiksi terveysasemat eivät saa karata liian kauas. Ennaltaehkäisevä ja oikea-aikainen apu pienentää terveydenhuollon kustannuksia. Joukkoliikenteen täytyy olla sujuvaa, ja liityntäpysäköintimahdollisuuksia parannettava.

Antti Kääriälä SDP Viikki/Latokartano

Haluan lähteä valtuustoon tekemään työtä niiden asioiden puolesta, joissa minulla on eniten annettavaa. Olen valtiotieteiden tohtori ja tehnyt väitöskirjani lastensuojelusta. Olen tutkinut työkseni lasten ja perheiden hyvinvointia ja sosiaali- ja terveyspalveluita. Olen tutkinut myös nuorten mielenterveyttä, koulutusta, työllistymistä ja maahanmuuttoa. Työskentelen Rikosseuraamuslaitoksella tiedolla johtamisen tiimivastaavana. Tiedän, miten tietoa hyödynnetään päätöksenteossa, jotta palvelut toimivat vaikuttavasti ja kustannustehokkaasti.

Haluan, että orastava nuorten pahoinvoinnin ja rikollisuuden nousu käännetään laskuun. Haluan, että panostamme sosiaali- ja terveyspalveluihin sekä koulutukseen. Helsinkiläisten kanssa keskustellessani monilla on mielessä huoli kaupungin eriarvoisesta kehityksestä. Haluan, että kaikki kaupunginosat pidetään viihtyisinä ja turvallisina.

Hanna Varis SDP Malmi

Olen 44-vuotias teini-ikäisten lasten äiti. Koulutukseltani olen yhteiskuntatieteiden maisteri ja toimin Kelan Kanta-palveluissa asiantuntijana ja luottamusmiehenä. Olen jo kolmatta kertaa kuntavaaliehdokkaana, joten minulla on kokemusta luottamustoimista niin HUS:ssa kuin Helsingin kaupungillakin.

Politiikassa minulle on tärkeää, että kaupunkia kehitetään tasapuolisesti. Koillis-Helsinkiin tarvitaan toimia, joilla lisätään viihtyvyyttä ja estetään alueellinen eriarvoistuminen. Uskon, että erityisesti lasten ja nuorten hyvinvointiin panostaminen on sijoittamista tulevaisuuteen. Luonto ja eläimet ovat minulle tärkeitä. Minut näkee usein lenkkeilemässä pitkin Koillis-Helsinkiä kiharakarvaisen noutajani Simon kanssa. Olen innokas lukija, joten arvostan suuresti kirjastopalveluita. Harrastan myös ravihevosia ja matkustelua sekä käyn usein museoissa ja teatterissa.

Ludwig Löcke Vasemmistoliitto Pihlajamäki
Olen sitoutunut rakentamaan Helsinkiä, jossa jokaisella on mahdollisuus hyvään arkeen riippumatta tulotasosta tai asuinalueesta. Osaan kuunnella ihmisiä ja viedä asioita eteenpäin yhteistyössä muiden kanssa. Minulle tärkeintä on oikeudenmukaisuus, toimivat palvelut ja kestävä kaupunkikehitys.

Haluan puolustaa kaikkien helsinkiläisten etua – se tarkoittaa sujuvaa ja kohtuuhintaista joukkoliikennettä, laadukkaita koulutusmahdollisuuksia, lähipalveluiden turvaamista ja kohtuuhintaista asumista.
Tarvitaan lisää poikittaisia raideliikenneyhteyksiä. Terveyskeskukset, kirjastot ja muut kunnalliset palvelut on säilytettävä lähellä asukkaita.

Tomi Raitio SDP Malmi

Olen 55-vuotias puuseppä ja minulla on 5 lasta, joista 4 jo aikuisiässä. Olen asunut Koillis-Helsingissä lähes koko ikäni, enimmäkseen akselilla Pihlajisto-Pihlajamäki-Malmi-Suutarila. Syvämuistissani ovat niin monet koillisen kadut, pihat ja hiekkalaatikot, puistot nurmialueineen, urheilukentät, Helsingissä vertaansa vailla olevat kalliot kuin satakielen suosimat lepikot aina Pikkukoskelta Keravanjoelle ja Pukinmäestä Longinojan soliseville alkulähteille saakka.

Haluan edistää ja puolustaa pienituloisten kaupunkilaisten yhdenvertaisia mahdollisuuksia hyvään, turvalliseen ja monipuoliseen elämään. Tämä tarkoittaa mm. syrjimättömyyttä, osallisuutta, saavutettavia palveluita, kohtuuhintaista asumista ja liikkumista, viheralueita ja värikästä kulttuuritarjontaa. Se tarkoittaa yksinäisille ja eristäytyneille yhteisöä, nuorille ja asukkaille käyttötiloja, eri taustoista ja kulttuureista tuleville yhteistyötä, ennaltaehkäisyä ja kolmannen sektorin tukemista.

Joonas Pulliainen Kokoomus Tapanila

Olen Koillis-Helsingin kasvatti. Olen nähnyt alueen niin lapsen, teinin kuin aikuisen silmin. Tunnen paikalliset kysymykset ja olen valmis taistelemaan alueen saamiseksi päätöksenteossa paremmin esille. Työhistoriani ansiosta olen toiminut jo valmiiksi kunnallisen, valtakunnallisen sekä EU-politiikan tasoilla. Tämän takia tiedän, miten asioita saadaan vietyä tehokkaasti eteenpäin.

Haluan Helsingin investoivan enemmän Koillis-Helsinkiin. Panostuksilla turvallisuuteen, palveluihin ja viihtyisyyteen alueiden eriytymiskehitys voidaan pysäyttää. Keinoja on: pääradan meluaitaa pitää laajentaa kattamaan myös Pukinmäki, Malmi sekä Tapulikaupunki; Puistolan kansakoulun rakennus on otettava takaisin käyttöön; asemanseudut on peruskorjattava; alueen pientalomaisuudesta ja lähiluonnosta on pidettävä kiinni. Haluan myös varmistaa, että autoilun edellytyksiä ei heikennetä enää Helsingissä. Tämä on tärkeä liikkumismuoto koillisen asukkaille.

Mike Pohjola Vasemmistoliitto Tapanila

Olen helsinkiläisten puolella. Kirjailijana osaan ilmaista itseäni monessa kanavassa. Tällä hetkellä olen Audiovisuaalisen alan tekijät Avate ry:n sekä Helsingin Kaupunginteatterin hallituksen pj. Mosalaiset tuntevat minut aikaansaavana puuhamiehenä ja nyt toisin mielelläni tämän taidon ja kokemuksen kaikkien kaupunkilaisten käyttöön. Tällä hetkellä valtuustosta suuri osa asuu kantakaupungissa, joten on tärkeää äänestää paikallisia ehdokkaita.

Julkisia väestönsuojia on rakennettava myös tämän lehden ilmestymisalueelle. Juna-asemien ympäristö on kunnostettava valaistuksella, siivouksella ja korjaustöillä. Rottaongelma on laitettava kuriin kaupungin toimesta. Katujen talvihiekotuksessa jätettävä kelkkakaista. Kouluihin lisää erityisopettajia ja koulunkäynninavustajia sekä kaikille koululaisille ehjät, ajantasaiset oppikirjat. Järjestetään Koillis-Helsingin omia parlamentteja, jotta saadaan tietää, mitä täkäläiset oikeasti haluavat.

Jouni Jäntti Liike Nyt Töyrynummi

Hekan asukasaktiivi. Vaaliteemoihini kuuluu asumisen kustannusten huojentamiseen, terveyspalveluiden saatavuuteen sekä turvallisuuteen liittyviä asioita. Olen tradenomi ja työskentelen turvallisuusalalla esihenkilötehtävissä ja aiemman harrastukseni kautta olen saanut Pelastuslaitoksen koulutuksen kautta VPK:n yksikönjohtajakoulutuksen, joten toisin valtuustoon käytännön tietotaitoa myös pelastuslaitoksen toiminnasta sekä asukkaiden varautumisesta sekä kiinteistöjen suojelutyöstä.

Koillisen alueen kuuma peruna, nykyiseltä nimeltään Malminkenttä ja sen rakentaminen ovat myös vahvasti mukana vaalityössäni, koska suoalueelle rakentaminen sekä aluetta ympäröivien puistoalueiden kaataminen ja maan muokkaaminen eivät edusta luonnon arvostamista. Alueen rakentamista pitää selkeästi karsia ja toivon, että alue palautetaan lentokäyttöön. Alueen asukkaiden ääni on tärkeä viedä eteenpäin ja koska alueen harrastus ja ulkoliikunta mahdollisuudet tulee turvata sekä kehittää. Kuntoilulaiteita tulee uusia ja kehittää.

Sari Mäkelä Kokoomus Tapanila

Olen tuore kasvo politiikassa ja yksi näkökulmani on tuoda uusia ajatuksia mukaan päätöksentekoon. Muutosta tarvitaan. Minulle läheisiä teemoja on koulujen turvallisuus; olen toiminut vapaaehtoistyössä nuorten parissa ja sitä kautta muodostunut tilannekuvaa. Toinen tärkeä ryhmä ovat ikääntyneet. He ovat rakentaneet tätä maata, heitä ei saa jättää heitteille. Kotihoitoon on panostettava. Kolmantena on kaavoitus ja rakentaminen: liian tiivistä rakentamista on nyt ja asukkaita tulee kuulla enemmän. Nyt on asukkaiden yli kävelty Puistolan ja Suutarilan suunnitelmissa. En halua Koillis-Helsingistä uutta ghettoa, vaan viihtyisän ja turvallisen asuinalueen.

En kannata veronkorotuksia vaan olen sitä mieltä, että ideologisia hankkeita kaupungissa voitaisiin vähentää. IT-hankintojen ammattilaisena sanoisin myös, että kaupunki tuhlaa miljoonia taivaan tuuliin huonosti tehdyillä hankinnoilla. Esimerkkinä 32 miljoonan ASTI-hanke, joka valmistuttuaan heitettiin roskiin. Verorahoja tulee käsitellä viisaammin!

Arzu Caydam-Lehtonen SDP Puistola

Minulla on sinnikkyyttä ja rohkeutta viedä asioita eteenpäin. Tulen toimeen erilaisten ihmisten kanssa. Yhteistyöverkostoni on hyvin laajat. Sydäntäni lähellä on oikeudenmukaisuus, yhdenvertaisuus, esteettömyys ja saavutettavuus. Kunta- ja hyvinvointipalvelut tulee olla toimivat koko Helsingissä. Pitäisin esillä lapsi- ja vammaisvaikutusten arvioinnin tekemisestä sekä lapsi-, vammais- ja omaishoitajaperheiden hyvinvoinnin ja oikeuksien toteutumisesta, myös lastaan hoitavien omaishoitajien. Työikäisten työllistyminen Helsingin omalla työllisyysalueella tulee edistää, myös pitkäaikaissairaiden ja vammaisten henkilöiden.

Haluaisin edistää Koillis-Helsingissä julkisten palvelujen tilojen sisäilmaongelmattomuutta. Käyttäjillä tulee olla terveydellisesti turvallista käydä tiloissa asiakkaana, oppijana ja työssä käyvänä. Terveyskeskukset ja muut palvelut tulee olla asukkaita lähellä, luontoa ei tule tuhota sekä asukkaita on kuunneltava ja osallistettava myös täällä Koillis-Helsingissä.

Heimo, Hemppa, Laaksonen Kokoomus Viikinmäki

Aikuisikään asti Tapanila oli kasvuympäristöni ja Malmin lukio opinahjoni. Tapanila-Seura palkitsi minut v. 2012 vuoden kunnia-asukkaaksi. Perheeni viihtyi ja toimi Puistolassa ok-talossa 41 vuotta, josta muutimme kerrostaloon Viikinmäkeen. MaTaPuPu-käsite syntyi v.1982 kun perustin samannimisen paikallislehden ajamaan alueen etuja ja yhdistämään asukkaita. 30-vuotisen päätoimittajan työn jatkeena olen saanut 12 vuotta äänestäjien tuella vaikuttaa Koillis-Helsingin asioihin kaupunginvaltuustossa, eri lautakunnissa ja Urheiluhallit Oy:n hallituksessa. Eli olen työikäni tehnyt työtä Koillis-Helsingin eteen ja parhaaksi.

Edistettävää: Malmin alueen uudistamisen vauhdittaminen, Tapanilan Erällä, Malmin Palloseuralla ja Puistolan Urheilijoilla oltava riittävät toimintamahdollisuudet, Puistolan kansakoulu saatava asukaskäyttöön, Helsinkiin tasapuoliset palvelut, sähkökoneet Malmin kentälle jne. Numeroni on 269. Riittävä äänimäärä takaa Koillis-Helsingin äänen kuuluvan jatkossakin päätöksenteossa.

Edellinen artikkeliTapanilalainen moniosaaja Matti Rönkä arvostaa tietoa
Seuraava artikkeliViikin Vesikoilla PepaPP