Pikku-Finlandian siirto Medialukion lisätilaksi etenee

Pikku-Finlandia on siirtymässä Töölönlahdelta Tapulikaupunkiin. Havainnekuva Renell Käppi Arkkitehdit Oy

Tapulikaupungissa sijaitseva Medialukio on saamassa laajennustaan varten Töölönlahdella sijaitsevan Pikku-Finlandian rakennuksen.

Moisiontiellä sijaitseva Medialukio tarvitsee lähitulevaisuudessa lisätilaa, kun sen opiskelijamäärä on kasvamassa yli 200 opiskelijalla. Lukion nykyinen vuokrattu lisätilapaviljonki ei pysty vastaamaan tähän tarpeeseen, vaan siitä luovutaan ja tilalle siirretään nykyisin Pikku-Finlandia-nimellä tunnettu rakennus, joka on tarkoitus sijoittaa pysyvästi Tapulikaupunkiin.

Rakennus liitetään päärakennukseen yhdyskäytävällä, ja sinne sijoittuvat muun muassa lukion keittiö ja ruokala. Esirakentamisen tontilla on tarkoitus alkaa syksyllä 2025, ja lisärakennuksen siirto alkaa tammikuussa 2026. Pikku-Finlandia palvelee Töölönlahdella vuoden 2025 loppuun saakka.

Lisärakennuksen sijoittamista varten Moisiontie 3:n tontille haetaan asemakaavasta poikkeamispäätöstä. Rakennusten ja yleisten alueiden jaosto käsittelee hankesuunnitelmaa kokouksessaan 6. helmikuuta. Tämän jälkeen asia etenee vielä päätettäväksi kaupunginvaltuustoon. Hankesuunnitelman hyväksyminen on käytännössä päätös hankkeen toteuttamisesta.

Laajennushankkeen rakentamiskustannukset ovat kustannusarvion mukaan arvonlisäverottomana yhteensä 13 200 000 euroa marraskuun 2024 kustannustasossa.

Pikku-Finlandian rakennuksen omistaa Helsingin kaupunki, joka on siirtohankkeen taustalla. Sen sijaan nimi Pikku-Finlandia on Finlandia-talon hallinnoima, joten siirron jälkeen rakennusta ei enää kutsuta sillä nimellä.

Hanke on Suomessa poikkeuksellinen, ja kaupunki hakee siitä myös kokemusta siirrettäviksi suunniteltujen rakennusten käyttämisestä osana julkista palvelurakentamista.
Teija Loponen

Edellinen artikkeliTapulikaupunki täyttää 50 vuotta
Seuraava artikkeliPuistolan kansakoulu ratsattiin