Kaupunki kehittää Malmin lentoaseman alueen, eli uudelta nimeltään Malminkentän virkistys- ja vapaa-ajanviettomahdollisuuksia. Nämä toiminnot tulevat kuitenkin olemaan väliaikaisia ja poistuvat alueen rakentumisen myötä.
– Kehitämme Malminkentästä yhä viihtyisämpää aluetta ulkoiluun ja vapaa-aikaan samanaikaisesti kuin rakentamistyöt kentällä pääsevät vauhtiin, toteaa projektinjohtaja Kimmo Kuisma Helsingin kaupungin aluerakentamisen yksiköstä.
Lisäksi alueelle suunnitellaan uusia virkistystoimintoja, kuten skeittipaikka ja skuuttirata, ulkoilureitin varrella olevan kuntoilupaikan laajennus, lintutorni ja Helsinki-huussi. Helsinki-huussin rakentaminen on käynnissä ja se valmistuu kesän aikana.
Alueen valaistussuunnittelu on käynnissä ja erityisesti urheilutoimintojen yhteyteen suunnitellaan lisävalaistusta. Luontoihmiset ovat toimitukseen kauhistelleet lentokentän lisääntyvää valaistusta, joka häiritsee muun muassa alueella viihtyneitä lepakoita. Vuonna 2015 aloitetussa lepakkokartoituksessa kenttäalueella on havaittu useita lepakkolajeja, kuten pohjanlepakko, pikkulepakko ja kimolepakko. Kentän heikosti valaistu avoin niitty on tarjonnut niille erinomaiset metsästysmaat. Kaikki Suomen lepakot ovat EU:n luontodirektiivissa tiukkaa suojelua edellyttävien lajien luettelossa, eikä niiden lisääntymis- ja levähdyspaikkoja saa luonnonsuojelulain mukaan heikentää eikä hävittää.
Kaupungin kesällä 2020 ja 2021 teettämien kasvillisuusselvitysten mukaan lentokenttäalue on suurelta osin arvokkaan perinnebiotoopin tyyppistä niittyä. Ne ovat Suomen ympäristökeskuksen ylläpitämän Luontotyyppien punainen kirja -palvelun mukaan koko Suomessa äärimmäisen uhanalainen luontotyyppi. Lentokenttä laajoine niittyineen on luokiteltu tärkeäksi lintualueeksi. Näiden kaikkien tuhoutumista pelätään rakentamisen edetessä.