Puistolaiset ahkerimpia äänestäjiä
Nuorisoneuvoston vaaleissa oli ehdolla kaiken kaikkiaan 92 nuorta eri puolilta Helsinkiä. Nuorisoneuvostoon valittiin 30 edustajaa ja 5 varajäsentä. Koillisesta valituksi tuli kuusi varsinaista ja kaksi varajäsentä.
Uusi nuorisoneuvosto valittiin kaksivuotiselle kaudelle 2024- 2025. Se aloittaa toimikautensa 1. tammikuuta 2024. Vaaleissa oli yli 31 000 äänioikeutettua nuorta ja ääniä annettiin 11 107. Paras äänestysprosentti oli Puistolan peruskoulussa, jossa noin 250 oppilaasta peräti 95 % käytti äänioikeuttansa.
Koillis-Helsingistä nuorisoneuvostoon valittiin Lazima Rahman ja Kerem Eren Suutarilasta, Danil Denisov ja Nikolai Kovalenko Jakomäestä, Shyreen Joarder Pihlajamäestä, Emma Rautaoja Viikistä sekä varasijoille suutarilalainen Chloe Mboyo ja Diana Åkerlund Pihlajamäestä.
Nuorisovaalien julkistustilaisuudessa Nuorten Gaalassa jaettiin myös nuorten osallistuvasta budjetoinnista eli Nuorten Budjetista 150 000 euroa nuorten ideoimiin ja valitsemiin kohteisiin. Summa jaettiin tasan itäisen, läntisen ja pohjoisen nuorisotyön kesken.
Pohjoinen nuorisotyö, johon myös Koillinen kuuluu, sai Viikissä toivottuun retkitoimintaan 5000 euroa, Koillisen Lintsiretkeen 8000 euroa ja Karting-retkiin 8 000 euroa. Unelma olla rikas – töitä nuorille! Kesätyömahdollisuuksia (Malmi & Maunula) sai 11 000 euroa ja Pasilan ehdotukset Maakuntakulttuurien kohtaamismatka 6 000 e ja Vuodenaika Festarit 8000 e. Amazing race Maunulassa sai 4 000 euroa.
Teija Loponen