Bussilla Pukinmäkeen

Ilkka Ruposen kuvausta täydensivät pukinmäkeläisten omat hauskat ja erikoiset liikennemuistot. Kuva Tero Tuomisto
Maaliskuun puolivälissä muisteltiin Pukinmäen perinneillassa linja-autoliikenteen vaiheita. Pian tulee sata vuotta siitä, kun Helsingin keskustasta pääsi ensi kerran bussilla Pukinmäen huvilayhdyskuntaa
Aihetta tutkiva Ilkka Ruponen tarjosi puheenvuorossaan runsaasti kiinnostavia yksityiskohtia liikenteen vaiheista ja yhtiöistä, reiteistä ja aikatauluista.
Tietojen ohella nähtiin myös havainnollisen tyylikkäitä valokuvia. Bussireitin 69 lempinimi Nakki sai myös selityksensä: automerkki Büssing-NAG (1953). Kuulijoilla oli puolestaan monta hersyvää tarinaa entisaikojen matka- ja kuljettajakokemuksista.
Ruponen kokoaa artikkelia Pukinmäki-seuran seuraavaan kotiseutujulkaisuun Pukinjuureen. Aineistoksi kerätään erityisesti paikkakuntalaisten aikalaismuistoja ja dokumentaatiota valokuvista aikatauluihin ja reittikarttoihin. Tutkijaan voi ottaa suoraan yhteyttä sähköpostilla ilkka.ruponen@elisanet.fi.
Tero Tuomisto Pukinmäki-seuran sihteeri