Pukinmäessä erilainen vuoden alku

Vuoden 2022 itsenäisyyspäivänä lipunnostoa odottamassa puhuja, Malmin kirkkoherra Elina Perttilä vierellään seuran puheenjohtaja Seppo Hölttä. Kuva Tero Tuomisto

Lukijalta Suru on varjostanut Pukinmäki-seuran toimintavuoden 2023 alkua. Hallituksen järjestäytymiskokoukses-sa tammikuussa pidettiin hiljainen hetki, sillä pitkäaikainen puheenjohtaja, seuran kunniajäsen Kauko Salmi oli nukkunut ikiuneen joulukuun puolivälissä. Puheenjohtaja Seppo Hölttä kertoi muistosanoissaan hänen vaikutuksestaan niin kotiseutuyhdistyksen perustamisessa kuin myös monikymmenvuotisessa toiminnassa Pukinmäen hyväksi.

Kokouksessa hallitus järjestäytyi ja suunnitteli alustavasti kevätkauden ohjelmaa. Puheenjohtajana jatkaa Seppo Hölttä, varapuheenjohtajaksi valittiin Elisa Gylling (uusi) ja sihteeriksi Tero Tuomisto. Muut hallituksen jäsenet ovat Ritva Borodavkin, Kauko Koskinen, Mauri Rantanen (uusi), Milka Reinimaa ja Reijo Vuorento (uusi). Kevätkokous pidetään sääntöjen mukaan maaliskuun loppuun mennessä. Paikkakunnan yhteinen kotiseututapahtuma Pukinmäki-päivät järjestetään lauantaina ja sunnuntaina 20.–21. toukokuuta. Taidekoulujen oma Puksu Art Fest tarjoaa monipuolista ohjelmaa samassa yhteydessä lauantaina.

Kuluvana vuonna seura täyttää 45 vuotta, ja jollakin tavalla sitä tullaan muistamaan. Yhteislauluiltojen järjestämisessä on ollut pitkähkö tauko, eikä vielä ole varmuutta niiden uudelleen aloittamisesta. Seura hoitaa edelleen Pukinmäen rantapuiston viljelypalstoja kaupungin vuokralaisena. Seura huolehtii vielä myös kaupungin omistaman arvokkaan Pukinmäen kartanon käytöstä. Sitä vuokrataan kokouksiin, perhejuhliin sekä muihin tilaisuuksiin ja tapahtumiin. Seuran jäsenet saavat vuokrasta alennuksen. Varauskirjaa hoitaa edelleen seuran puheenjohtaja. TT

Edellinen artikkeliAsuntokaupan odotetaan vilkastuvan
Seuraava artikkeliHelsinkipuisto osuu Pukinmäenrannan suunnittelualueelle