MLY:n veturi vaihtumassa

Malmin lentoaseman ystävät ry:n syyskokouksessa käytiin läpi lentokentän nykytilanne, menossa olevat oikeuskäsittelyt sekä toimintasuunnitelma vuodelle 2023.
Yhdistyksen uudeksi puheenjohtajaksi valittiin kaupunginvaltuutettu ja kansanedustaja Mika Raatikainen, joka on hiljattain jäänyt eläkkeelle rikospoliisin toimestaan ja haluaa työskennellä aktiivisesti Malmin lentoaseman säilyttämiseksi.
Nykyinen puheenjohtaja Timo Hyvönen on toiminut yhdistyksen hallituksessa jo kymmenen vuoden ajan. Hän jatkaa edelleen asiaan liittyvien hallintoasioiden seurantaa ja työstämistä.
Yhdistyksen hallitus ajaa edelleen Malmin lentoaseman säilyttämistä ja hallituksesta löytyy laaja poliittisen päätöksenteon edustus. Mukana on aktiiveja SDP:stä, Kokoomuksesta, RKP:sta ja Perussuomalaisista. Aiemmin hallituksessa on ollut myös Vihreiden edustus.
Raatikaisen lisäksi hallitukseen tuli kolme uutta jäsentä: Erkki Heinonen, Mirko Nieminen ja Håkan Lövdahl. Hallituksen toimikausi vaihtuu vuodenvaihteessa. TL
Edellinen artikkeliPukinmäen taidekoulut johdattavat Metsän saloihin
Seuraava artikkeliKaupunki tarjoaa omaishoitajille liikuntapalveluita