DC-3 saapuu Malmille

Vanha Lady pyrähtää Malmille lauantaina. KUVA JARMO LOPONEN

Airveteran Oy:n omistama ja DC-yhdistys ry:n operoima sekä huoltama DC-3 kaunotar saapuu tuttuun keväiseen tapaan Malmin lentokentälle. Arvioitu aika on tulevana lauantaina iltapäivällä.

Lady lähtee näillä näkymin Vaasasta kohti Malmia kello 14, jolloin koneen laskeutumisajan arvioidaan olevan lauantaina 6.5. puoli neljän aikaan. Kone lähtee sen jälkeen vielä yhdelle paikallislennolle kello 17.

DC-3:n lentokyvystä pitää huolta DC-yhdistys, joka perustettiin aikanaan pitämään yllä DC-3 lentokalustoa sekä siihen liittyvää tietämystä Suomessa. DC-3 OH-LCH lennättää yhdistyksen jäseniä noin 50 tuntia joka vuosi Suomessa ja ulkomailla. Jäseneksi voi liittyä kuka vain ja jäsenlentojen aikataulut löytää yhdistyksen kotisivuilta.

Lauantaina odotetaan kentälle taas runsasta vastaanottajajoukkoa. Gate1 pyrkii huolehtimaan odottelijoiden kahvinsaannista ja MLY pitää oman ”puotinsa” auki noin kello 15-18 Malmin lentoaseman pyöreässä aulassa.

Lentoasemalle on vapaa pääsy.

Teija Loponen

Edellinen artikkeliDemos voitti, Läpälle bonus Jakomäen suunnittelusta
Seuraava artikkeliKevät etenee